Советы и рекомендации

Брус — сосна або модрина

Яке дерево застосовувати під час будівництва і обробці будинку? Зазвичай вибір стоїть серед найбільш поширених в Білорусі порід-сосни або ялини. Вибір цей обумовлений доступністю даних пиломатеріалів, так як вони ростуть на території РБ. Причому сосна завжди у виграшній позиції зважаючи більшого поширення. Але є ще таке дерево як модрина, яке завозять до нас з Росії. Модрина замикає трійку лідерів серед дерев хвойної породи. Спробуємо розібратися що краще — ялина, сосна або модрина.

Як підібрати деревину

Споживача перш за все цікавить зовнішній вигляд деревини. Тут, як кажуть, на смак і колір товаришів немає. Кожен вибирає тільки з власних уподобань. Причому сортність бруса соснового також відноситься до власних уподобань. Кому то, наприклад здається, що деревина сорту екстра схожа на пластмасу, тому що на ній немає сучків.

Колір деревини ялини, сосни і модрини

Ялина, сосна і модрина — це хвойні породи. Деревина ялини сама біла, сучки дрібні і розміщені безладно, ядро не виражено. У сосни вже можна розрізнити ядро, її деревина більш жовта, сучки крупніше і ростуть купками. Ядро модрини має відтінок червоного кольору, воно занадто велике і щільне, за кольором різко відрізняється від заболоні.

Сосна або модрина: стійкість деревини до гниття

Друге за значенням питання-це стійкість деревини до гниття.

Однак в гості не дуже ясно відмінність. Адже кожен знає, що модрина більш стійка, ніж сосна або ялина. Для цього є поняття відносної стійкості деревини (за 1,0 прийнята стійкість до загнивання заболоні липи).

Стійкість ялини до гниття Середня. Причому по всьому зрізу від центру стовбура до його країв приблизно однакова. Сосна відноситься до стійких порід. За модрини ж існує один момент — ядро має дуже сильну природну стійкість. А ось стійкість заболоні у модрини менше, ніж навіть у їли.
За просочуваності складами для захисту виразно знаходиться в лідерах сосна. Іншими словами її заболоні відмінно вбирають антисептичні засоби і масла. І що найбільш цікаве, ялина просочується також погано як і модрина. Хоча вона сама менш стійка порода з розглянутих. Іншими словами для облицювання із зовнішнього боку кращі породи — сосна або модрина. Ялина хороша для приміщень всередині.

Механічні властивості деревини

Третє, що нас цікавить, це властивості пиломатеріалів, які впливають на їх експлуатацію та обробку. Всі розглянуті хвойні породи мають достатню конструкційної міцністю. Вони можуть без кордонів застосовуватися в будівництві та обробці.

Модрина

За рахунок щільного ядра модрина сама витривала, найважча, і ще й найхолодніша. Вона не дуже то і легко відбувається. Дуже важко пиляти і стругати. Інструмент засмолюється і тупиться. Однак фарбування правильно підготовленої деревини зазвичай проблем не викликає. У модрини дуже великий коефіцієнт усушки, і ще тиск набухання. Це наслідок постулату — чим щільніше деревина, тим більше в ній пов’язаної вологи.

Модрина на порядок вище сосни і ялини схильна викривлення і тріщині, так як має високі внутрішні напруги. Для зменшення таких явищ погонаж з модрини обов’язково необхідно ховати захисними складами, які дуже ефективно перешкоджають попаданню вологи в/з дерева.  Виключно при дотриманні даної умови вона зберігає власні фізичні параметри (не всихає/розбухне, не тріщить).  Якщо ж застосовувати модрину як палі, то цей показник не важливий. У постійній вологій обстановці модрина тільки стає міцнішою (кам’яніє). Під час монтажу модрина обов’язково вимагає попереднього засвердлювання, так як може легко дати скол. Під час використання модрини в якості дошки терасної необхідно робити компенсаційні розрізи для зняття напруги всередині. Тому дошка для тераси з модрини завжди робиться в профілі «вельвет» (Гребінка).

Ялина

Ялинка сама пухка і найтепліша порода. У свіжому вигляді ялина легко обробляється, хоча тверді дрібні сучки під час обробки часто доставляють безліч проблем аж до фарбуючи лез обробного інструменту.  При дуже великій вологості вона швидко загниває і валитися. Для зовнішньої експлуатації ялина повинна бути особливим чином хімічно оброблена. Усередині приміщень ялина насичує в себе запахи більше за інших порід. Зате на перших порах в ялиновому будинку чудовий мікроклімат. Завдяки однорідному будівлі деревини ялина менш всіх схильна до викривлення і тріщині. Ялина добре гнеться, менш смолиста, протягом якогось часу майже не жовтіє.

Хвоя

Сосна-це золота середина серед хвойних порід. Як і ялина вона має невисокий показник усушки, іншими словами жолобиться значно менше модрини. Вона відмінно відбувається-пиляється, зашліфовується, просочується, склеюється. Сосна-це основний конструкційний матеріал під час будівництва будинків. До мінусів сосни можна віднести її м’якість. Вона як і ялина, легко дряпається і пошкоджується. Для зменшення даного поганої якості дошки з сосни обробляють лаками, які проникаючи в шар знаходиться зверху зміцнюють поверхню. Здебільшого це стосується меблів і підлог.

Коефіцієнти усушки дерева

Як говорили вище модрина має високий показник усушки і розбухання, ніж сосна або ялина. Робота деревини поза приміщеннями в нашому кліматі відбувається при рівноважної вологи від 12% влітку до 20% взимку. В ГОСТ 6782.1-75 в таблицях наведені ці дані: усушка бруска товщиною 100 мм до вологи 17-19% становить 3,4% для сосни і ялини і 4,4% для модрини.  Ці коефіцієнти головне не забути врахувати під час монтажу терас і фасадів. Необхідно залишати необхідні зазори для природного збільшення / стиснення деревини в залежності від сезону року.

Таким чином, механічні властивості деревини не дають правильної відповіді, що краще — ялина, сосна або модрина. Все може залежати від місця використання деревини.

Брус - сосна або модринаВикористання ялини, сосни і модрини

Модрина більш популярна в місцях з високою вологою. Оптимально на терасах і фасадах будинків. Вона буде вести себе добре як покриття для підлоги в прохідних місцях, там де часто ходять на підборах. Це дерево підходить також і для паркету. А ось будинок з модрини буде холодним. Фасад з модрини важкий, вимагає дуже надійного кріплення.  Під час використання в обробці зовні і на терасах, вона вимагає до себе постійної уваги — обробки захисними маслами.

Сосна-це чудовий конструкційний матеріал. Вона добре поводиться і як оздоблювальний. Планкен, вагонка, імітація бруса і т.д. Сосна невимоглива під час експлуатації, однак при зовнішній експлуатації вимагає антисептирования або будь-який інший захисту. Під час використання сосни на терасах краще застосовувати так звану палубну дошку. Дошка палубного типу не має Гребінки з лицьового боку. так як сосна досить м’яке дерево, то Гребінка протягом якогось часу приймає досить неохайний вигляд. Також Гребінка-це чудовий «сміттєзбірник». Фасади з сосни добре поводяться при зміні погоди. Вони охоче тримають на собі ЛКП, і ще мають гарний натуральний малюнок.

Ялина більш популярна під час виготовлення паперу, ніж в будівництві. Хоча і з неї виходить чудовий матеріал для облицювання для внутрішньої обробки приміщень. Ялинова вагонка відрізняється білизною і відсутністю яскраво вираженого малюнка. Застосування їли без відповідної антисептичної обробки при зовнішній обробці небажано. Це дерево не має такого запасу природного антисептика (смоли), як сосна або модрина.

Ультрафіолетове випромінювання діє погано на будь-яке дерево незалежно від породи або сортності, і ще на будь-яке покриття. Ялина, сосна або модрина буде вигоряти на сонці однаково. А це означає, що для вулиці важливий фактор — це захист від гниття. Вигорілу дошку можна перефарбувати, а ось згнилу тільки замінити.

Дмитрий

Я автор блога nehomesdeaf.org, свой блог я начал вести 10 лет назад. Статьи я пишу сам и иногда нанимаю копирайтеров если тема актуальная, а у меня на нее нет времени. Блог мне нравится вести, здесь я поднимаю очень актуальные вопросы которые связаны с жизнью каждого человека, это ремонт, дизайн, мода, автомобили.

Похожие статьи

Back to top button